Hialuronidaza inaczej enzym, który rozkłada kwas hialuronowy w skórze. Hialuronidaza jest wykorzystywana w wielu dziedzinach medycyny jak np. okulistyka, onkologia, urologia, a z powodu stosowania w medycynie estetycznej stała się bardziej popularna.
W jakim celu stosuje się hialuronidazę? Hialuronidazę stosujemy kiedy chcemy usunąć nadmiar lub źle dobrany i podany usieciowany kwas hialuronowy jak również przy wszelkich powikłaniach po podaniu kwasu HA. W przypadkach nagłych, czyli tzw. hialuronidaza bezwzględna:
- zagrożenie martwicą skóry
- ostra reakcja alergiczna
- ropień, biofilm i ziarniniaki
- zaburzenia widzenia.
Również w przypadku łagodniejszych objawów niepożądanych po podaniu kwasu hialuronowego należy przeprowadzić zabieg z użyciem hialuronidazy, tzw. hialuronidaza względna:
- asymetria
- grudki pod skórą z nagromadzonego kwasu HA
- migracja kwasu HA
- niezadowalający efekt z użyciem kwasu HA.
Oprócz próby uczuleniowej w przypadku mniej ostrych przypadków nie stosuje się żadnych przygotowań do zabiegu. Efekty podania hialuronidazy są widoczne natychmiast. Niewielki obrzęk po zabiegu znika po kilku godzinach natomiast ważna jest wizyta kontrolna po 10-15 dniach.
Należy pamiętać, że enzym hialuronidazy rozpuszcza także naturalnie występujący w organizmie kwas hialuronowy. Proces ten ustaje po około 3 tygodniach od podania. Wtedy też następuje ponowne wznowienie produkcji naturalnego kwasu HA.
Przeciwwskazania do stosowania zabiegu z użyciem hialuronidazy:
- alergie na enzym hialuronidazy
- ciąża i karmienie piersią
- choroby autoimmunologiczne, nowotworowe, źle kontrolowane choroby przewlekłe
- infekcje, szczególnie w miejscu planowanego zabiegu
- zbyt wygórowane oczekiwania co do efektów zabiegu.